ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΕ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Τίτλος: ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ ΨΗΦΙΔΩΤΑ

 

Μαρία Κασκαντάμη, Φιλόλογος – Συγγραφέας, Επιμορφώτρια ΤΠΕ

Ηλ. διεύθυνση: www.filologia.gr, Ηλ. ταχυδρομείο: mkaskant@sch.gr

 

Τάξη: Β Γυμνασίου

Διδακτικό αντικείμενο:  Ιστορία, Θρησκευτικά, Νεοελληνική Γλώσσα

 

Ενδεικτικός απαιτούμενος χρόνος: 1 διδακτικό δίωρο (Συνδιδασκαλία καθηγητή Ιστορίας και Θρησκευτικών)

 

Στόχοι:

1.Ενασχόληση των μαθητών με τη βυζαντινή αγιογραφία.

2. Ανάπτυξη παρατηρητικότητας και κριτικής σκέψης.

3. Άσκηση στην παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου (Είδος γραπτού λόγου που καλλιεργείται: Περιγραφή).

4. Συνεργασία των μαθητών για την εκτέλεση μιας συγκεκριμένης εργασίας μπροστά στον ηλεκτρονικό υπολογιστή.

5. Διαθεματική προσέγγιση των γνωστικών αντικειμένων των Θρησκευτικών, της Ιστορίας και της Νεοελληνικής Γλώσσας.

6. Εικονική επίσκεψη των μαθητών μέσω Διδικτύου σε μοναστήρια της πατρίδας μας.

 

Απαραίτητο υλικό:

-        Φύλλο εργασίας

-        Λογισμικό: Internet Browser

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.culture.gr Υπουργείο Πολιτισμού

 

 

Πορεία διδασκαλίας

 

Αφετηρία-Αφόρμηση: Κατά τη διδασκαλία της ενότητας ''Η ακμή της βυζαντινής τέχνης'' από το κεφάλαιο ''Η ακμή του Βυζαντίου: Οι χρόνοι της Μακεδονικής Δυναστείας 867-1056 μ. Χ.'' του σχολικού εγχειριδίου ''ΙΣΤΟΡΙΑ ΡΩΜΑΪΚΗ ΚΑΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ'' των Λάμπρου Τσακτσίρα, Ζαχαρία Ορφανουδάκη και Μαρίας Θεοχάρη, οι μαθητές πληροφορούνται για τα βυζαντινά μοναστήρια της πατρίδας μας, που σώζονται ως σήμερα, μνημεία πολύτιμα του Βυζαντινού Πολιτισμού, και ξεχωρίζουν για τα ψηφιδωτά τους.

 

Διδακτική διαδικασία

 

Παρατήρηση υλικού στο Διαδίκτυο –Συζήτηση -Συμπλήρωση φύλλου εργασίας

(Στο εργαστήριο)

Στις οθόνες των ηλεκτρονικών υπολογιστών είναι ήδη ανοιχτή η διεύθυνση http://www.culture.gr  του Υπουργείου Πολιτισμού και συγκεκριμένα ο Πολιτιστικός Χάρτης.  Οι μαθητές επιλέγουν το νομό Αττικής και κάνουν κλικ στη Μονή Δαφνίου. Βλέπουν όλες τις αγιογραφίες και στη συνέχεια ασχολούνται με την παρατήρηση του ψηφιδωτού που απεικονίζει τη Γέννηση του Χριστού. Οι καθηγητές μοιράζουν σε κάθε ομάδα ένα φύλλο εργασίας, το οποίο κατευθύνει τους μαθητές στην παρατήρηση του έργου.

Οι μαθητές συμπληρώνουν το φύλλο εργασίας, το οποίο περιλαμβάνει λεπτομερή καταγραφή των στοιχείων της αγιογραφίας, χωρίς να προσθέτουν προσωπικές κρίσεις και συναισθήματα. Οι καθηγητές κινούνται στις ομάδες εργασίας παρεμβαίνοντας επικουρικά, όπου υπάρχει ανάγκη.

Μετά τη συμπλήρωση των φύλλων εργασίας μία ομάδα παρουσιάζει τα στοιχεία που κατέγραψε και οι υπόλοιποι μαθητές κάνουν παρατηρήσεις και συμπληρώνουν τις σημειώσεις τους. Στη συνέχεια οι καθηγητές υποβάλουν ερωτήσεις με στόχο την περαιτέρω ανάλυση του ψηφιδωτού και από τη σκοπιά της βυζαντινής τέχνης:

 

Ως γραπτή άσκηση για το σπίτι οι μαθητές καλούνται να περιγράψουν αναλυτικά την αγιογραφία με βάση τα στοιχεία που κατέγραψαν στο φύλλο εργασίας.