ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Τίτλος: ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΜΙΝΩΙΚΕΣ ΤΟΙΧΟΓΡΑΦΙΕΣ

 

Μαρία Κασκαντάμη, Φιλόλογος – Συγγραφέας, Επιμορφώτρια ΤΠΕ

Ηλ. διεύθυνση: www.filologia.gr, Ηλ. ταχυδρομείο: mkaskant@sch.gr

 

Τάξη: Α΄ Γυμνασίου

Διδακτικό αντικείμενο: Ιστορία

Ενδεικτικός απαιτούμενος χρόνος: 1 διδακτική ώρα

 

Η ιδέα του σεναρίου

Το παρόν σχέδιο μαθήματος στοχεύει στη γνωριμία των μαθητών με τις μινωικές τοιχογραφίες (τεχνική, θέματα, χρώματα, τρόπος απεικόνισης των ανθρώπων, απεικόνιση θρησκευτικών θεμάτων). Αποτελεί προέκταση της διδασκαλίας της ενότητας  ΄΄Ο μινωικός πολιτισμός΄΄ από το σχολικό εγχειρίδιο ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΧΡΟΝΩΝ Ως ΤΟ 30 π.Χ. των Λ. Τσακτσίρα και Μ. Τιβέριου για την Α' Γυμνασίου. Οι μαθητές βλέπουν ένα αρχείο παρουσιάσεων με θέμα  τις μινωικές τοιχογραφίες και απαντούν στις ερωτήσεις του φύλλου εργασίας συνεργαζόμενοι στην ομάδα τους.

 

Σκοποί

Γνωσιακός σκοπός

Οι μαθητές να ΄΄γνωρίσουν΄΄ τις μινωικές τοιχογραφίες.

Διαδικαστικοί σκοποί

Οι μαθητές να αναπτύξουν δεξιότητες

·        άντλησης πληροφοριών για τη ζωή των ανθρώπων της εποχής από εικαστικές πηγές.

·        επικοινωνίας και συνεργασίας.

 

Στόχοι

Μαθησιακοί στόχοι

Οι μαθητές να μπορούν να απατήσουν στα ερωτήματα:

·        Ποια τεχνική χρησιμοποιούσαν οι Μινωίτες καλλιτέχνες κατά τη φιλοτέχνηση των τοιχογραφιών;

·        Ποια θέματα απεικονίζονταν στις μινωικές τοιχογραφίες;

·        Ποια χρώματα χρησιμοποιούσαν οι Μινωίτες καλλιτέχνες;

·        Πώς απεικονίζονταν οι άνθρωποι στις μινωικές τοιχογραφίες;

·        Ποιες πληροφορίες αντλούμε από τις τοιχογραφίες για τον τρόπο ζωής των Μινωιτών την εποχή εκείνη;

 

Απαραίτητο υλικό:

-         Φύλλο εργασίας

-         Λογισμικό: Power point – Πρόγραμμα Παρουσιάσεων (Αρχείο παρουσίασης τοιχογραφίες)

 

Προαπαιτούμενα

Θεωρείται σημαντικό οι μαθητές να έχουν εκ των προτέρων συνολική αντίληψη για το μινωικό πολιτισμό. Κατά συνέπεια την προηγούμενη διδακτική ώρα διδάσκεται η αντίστοιχη ενότητα από το σχολικό εγχειρίδιο.

 

 Πορεία διδασκαλίας

Αφόρμηση - Αφετηρία: Κατά τη διδασκαλία της ενότητας  ΄΄Ο μινωικός πολιτισμός΄΄ ο καθηγητής θέτει στους μαθητές το ερώτημα: ''Ποιες πληροφορίες για τη ζωή των Μινωιτών μπορούμε να αντλήσουμε από τις τοιχογραφίες της μινωικής εποχής;''

Διδακτική διαδικασία: Το παραπάνω ερώτημα θα επιχειρήσουν να απαντήσουν οι μαθητές μέσω της παρατήρησης και επεξεργασίας των τοιχογραφιών που περιλαμβάνονται στο αρχείο παρουσίασης.

Η συζήτηση - Η συμπλήρωση του φύλλου εργασίας

Οι μαθητές πηγαίνουν στο εργαστήριο των ηλεκτρονικών υπολογιστών. Ο καθηγητής μοιράζει σε κάθε ομάδα ένα φύλλο εργασίας με τις ασκήσεις με τις οποίες θα ασχοληθούν. Σύμφωνα με το φύλλο εργασίας, οι μαθητές ανοίγουν το αρχείο τοιχογραφίες και συνεργαζόμενοι στην ομάδα τους συμπληρώνουν τις ασκήσεις. Ο καθηγητής κινείται στους σταθμούς εργασίας και συζητά με τους μαθητές. Παρεμβαίνει για να διευκολύνει τη διαδικασία, αν του ζητηθεί, και πάντα δίνοντας την κατάλληλη ανατροφοδότηση στους μαθητές, ώστε να βρουν μόνοι τη σωστή απάντηση.

Στο τέλος της διδακτικής ώρας, ο καθηγητής συγκεντρώνει τα φύλλα εργασίας των ομάδων, τα οποία θα αξιολογήσει και την επόμενη διδακτική ώρα θα συζητήσει με τους μαθητές.

 

Εργασία για το σπίτι

Ως εργασία για το σπίτι δίνεται στους μαθητές η ακόλουθη άσκηση: ΄΄Οι τοιχογραφίες αποτελούν πολύτιμες πηγές πληροφοριών για την καθημερινή ζωή στη μινωική Κρήτη. Γράψτε σε μια σύντομη παράγραφο τα συμπεράσματά σας για τους Μινωίτες και τον τρόπο ζωής τους, από την παρατήρηση των τοιχογραφιών ΄΄.

 

Αξιολόγηση μαθητών

Η αξιολόγηση των μαθητών κατά τη διάρκεια αλλά και μετά την ολοκλήρωση του σχεδίου εργασίας γίνεται από τον καθηγητή με βάση τους στόχους που τέθηκαν αρχικά και τις παιδαγωγικές αρχές της συνεργατικής και διερευνητικής μάθησης. 

 

Ενδεικτική Βιβλιογραφία

Faure, P. (1987), Η καθημερινή ζωή στην Κρήτη τη μινωική εποχή, μτφ. Ε. Ι. Αγγέλου, Αθήνα, Παπαδήμας,

Κασκαντάμη, Μ., Μαθαίνοντας στο Internet: Αρχαία, Νέα, Ιστορία, Αθήνα, Εκδόσεις Καστανιώτη, 2001, σσ. 25-28 (Διδακτικό σενάριο: Έργα τέχνης στο Ανάκτορο της Κνωσού)

Ματσαγγούρας, Η. (1995), Ομαδοκεντρική διδασκαλία και μάθηση, Αθήνα, Εκδόσεις Γρηγόρη

Μιχαηλίδου, Α., Κνωσός: Πλήρης Οδηγός του Ανακτόρου του Μίνωα, Αθήνα, Εκδοτική Αθηνών,

Παγκόσμια Ιστορία, μτφ. Δ. Θεοδωρακάτος, Αθήνα, Εκδόσεις Κ. Καπόπουλος, τόμος 1, 1989, σσ. 111-120